THE GOVERNOR

Appointments

Appointments for October 3, 2019

Appointed to the Texas Higher Education Coordinating Board, for a term to expire August 31, 2025, Fred Farias, III, O.D. of McAllen, Texas (Dr. Farias is being reappointed).

Appointed to the Texas Higher Education Coordinating Board, for a term to expire August 31, 2025, Emma W. Schwartz of El Paso, Texas (replacing John T. Steen, Jr. of San Antonio, whose term expired).

Appointed to the Upper Guadalupe River Authority, for a term to expire February 1, 2021, Austin C. Dickson of Kerrville, Texas (replacing James "Wayne" Musgrove of Mountain Home, who resigned).

Appointed to the Upper Guadalupe River Authority, for a term to expire Februarv 1, 2025, Lynda L. Ables of Kerrville, Texas (replacing Robert J. "Bob" Waller of Kerrville, whose term expired).

Appointed to the Upper Guadalupe River Authority, for a term to expire Februarv 1, 2025, Elwynn "Gene" Allen of Kerrville, Texas (replacing Michael L. "Mike" Allen of Ingram, whose term expired).

Appointed to the Upper Guadalupe River Authority, for a term to expire Februarv 1, 2025, Aaron C. Bulkley of Hunt, Texas (Mr. Bulkley is being reappointed).

Appointed to the Texas State Board of Public Accountancy, for a term to expire January 31, 2025, Kelly V. P. Aimone of Houston, Texas (replacing William C. "Bill" Lawrence of Highland Village, whose term expired).

Appointed to the Texas State Board of Public Accountancy, for a term to expire January 31, 2025, Kevin J. Koch of Temple, Texas (replacing Robert M. "Bob" McAdams of San Antonio, whose term expired).

Appointed to the Texas State Board of Public Accountancy, for a term to expire January 31, 2025, Cassandra S. "Cassie" Ruiz of Prosper, Texas (replacing Stephen S. "Steve" Peña of Georgetown, whose term expired).

Appointed to the Texas State Board of Public Accountancy, for a term to expire January 31, 2025, Debra D. Seefeld of Montgomery, Texas (replacing Donna Hugly Franks of Addison, whose term expired).

Appointed to the Texas State Board of Public Accountancy, for a term to expire January 31, 2025, Joyce A. Yannuzzi of New Braunfels, Texas (replacing Susan H. Fletcher of Frisco, whose term expired).

Appointments for October 4, 2019

Appointed to the Sulphur River Basin Authority Board of Directors, for a term to expire February 1, 2021, Kirby Hollingsworth of Mount Vernon, Texas (replacing Catherine A. "Katie" Stedman of Mount Pleasant, who resigned).

Appointed to the Public Utility Commission of Texas for a term to expire September 1, 2025, Shelly L. Botkin of Austin, Texas (Commissioner Botkin is being reappointed).

Appointments for October 7, 2019

Designated as presiding officer of the Governor's University Research Initiative Advisory Board, for a term to expire at the pleasure of the Governor, Sam L. Susser of Corpus Christi (replacing James R. Huffines of Dallas).

Appointed to the Governor's University Research Initiative Advisory Board, for a term to expire at the pleasure of the Governor, Michael "Mike" Fernandez Shaw of Fredericksburg, Texas (replacing James R. Huffines of Dallas, who resigned).

Appointed to the Texas Board of Nursing, for a term to expire January 31, 2023, Tamara G. Rhodes of Amarillo, Texas (replacing Doris J. Jackson, D.H.A. of Pearland, who resigned).

Appointed to the Texas Board of Nursing, for a term to expire January 31, 2025, Laura A. Disque of Edinburg, Texas (Ms. Disque is being reappointed).

Appointed to the Texas Board of Nursing, for a term to expire January 31, 2025, Carol Kay Hawkins-Garcia of San Antonio, Texas (replacing Nina Almasy of Austin, whose term expired).

Appointed to the Texas Board of Nursing, for a term to expire January 31, 2025, Melissa D. Schat of Granbury, Texas (Ms. Schat is being reappointed).

Appointed to the Texas Board of Nursing, for a term to expire January 31, 2025, Rickey K. "Rick" Williams of Killeen, Texas (replacing Patricia T. "Patti" Clapp of Dallas, whose term expired).

Appointments for October 9, 2019

Designated as president of the Texas State Board of Pharmacy, for a term to expire at the pleasure of the Governor, Juliann R. "Julie" Spier of Katy, Texas (Ms. Spier is replacing Dennis F. Wiesner of Austin).

Appointed to the Texas State Board of Pharmacy, for a term to expire August 31, 2025, Donald G. "Donnie" Lewis of Athens, Texas (Mr. Lewis is being reappointed).

Appointed to the Texas State Board of Pharmacy, for a term to expire August 31, 2025, Bradley A. Miller of Austin, Texas (Mr. Miller is being reappointed).

Appointed to the Texas State Board of Pharmacy, for a term to expire August 31, 2025, Donna R. Montemayor of San Antonio, Texas (replacing Dennis F. Wiesner of Austin, whose term expired).

Appointed to the Texas State Board of Pharmacy, for a term to expire August 31, 2025, Richard A. "Rick" Tisch of Spring, Texas (replacing L. Suzan Kedron of Dallas, whose term expired).

Appointed to the State Board of Dental Examiners, for a term to expire February 1, 2025, Linda Treviño Burke, D.D.S. of Harlingen, Texas (replacing Kimberly N. Haynes, D.M.D. of Leander, whose term expired).

Appointed to the State Board of Dental Examiners, for a term to expire February 1, 2025, Lois M. Palermo of League City, Texas (Ms. Palermo is being reappointed).

Appointed to the State Board of Dental Examiners, for a term to expire February 1, 2025, David H. Yu, D.D.S. of Austin, Texas (Dr. Yu is being reappointed).

Greg Abbott, Governor

TRD-201903633