THE GOVERNOR

Appointments

Appointments for February 17, 2022

Appointed to the Texas Industrialized Building Code Council for a term to expire February 1, 2023, Roland L. Brown of Midlothian, Texas (Mr. Brown is being reappointed).

Appointed to the Texas Industrialized Building Code Council for a term to expire February 1, 2023, Otis W. Jones, Jr. of Houston, Texas (Mr. Jones is being reappointed).

Appointed to the Texas Industrialized Building Code Council for a term to expire February 1, 2023, Binoy J. Kurien of Pearland, Texas (Mr. Kurien is being reappointed).

Appointed to the Texas Industrialized Building Code Council for a term to expire February 1, 2023, Edward E. "Eddie" Martin, Jr. of Austin, Texas (Mr. Martin is being reappointed).

Appointed to the Texas Industrialized Building Code Council for a term to expire February 1, 2023, Scott A. McDonald of Keller, Texas (Mr. McDonald is being reappointed).

Appointed to the Texas Industrialized Building Code Council for a term to expire February 1, 2023, Stephen C. Shang of Austin, Texas. (Mr. Shang is being reappointed).

Appointed to the Texas Industrialized Building Code Council for a term to expire February 1, 2024, Suzanne R. Arnold of Garland, Texas (Ms. Arnold is being reappointed).

Appointed to the Texas Industrialized Building Code Council for a term to expire February 1, 2024, Janet M. Hoffman of Galveston, Texas (Ms. Hoffman is being reappointed).

Appointed to the Texas Industrialized Building Code Council for a term to expire February 1, 2024, Edwin O. "Scooter" Lofton, Jr. of Horseshoe Bay, Texas (Mr. Lofton is being reappointed).

Appointed to the Texas Industrialized Building Code Council for a term to expire February 1, 2024, Carroll L. Pruitt of Azle, Texas (replacing Marcela A. Rhoads of Dallas, whose term expired).

Appointed to the Texas Industrialized Building Code Council for a term to expire February 1, 2024, John D. "Johnny" Scholl, III of Claude, Texas (Mr. Scholl is being reappointed).

Appointed to the Texas Industrialized Building Code Council for a term to expire February 1, 2024, William F. "Dubb" Smith, III of Dripping Springs, Texas (Mr. Smith is being reappointed).

Appointments for February 18, 2022

Appointed pursuant to SB 52, 87th Legislature, Third Called Session, to the Capital Project Oversight Advisory Commission for a term to expire at the pleasure of the Governor, Phillip D. "Phil" Adams of Bryan, Texas (Mr. Adams will serve as chair of the commission).

Appointments for February 22, 2022

Appointed to the Texas Facilities Commission for a term to expire January 31, 2027, Lawrence B. "Larry" Long of Dallas, Texas (replacing Patti C. Jones of Lubbock, whose term expired).

Appointed as Presiding Judge of the Tenth Administrative Judicial Region for a term to expire four years from the date of qualification, Fredrick "Alfonso" Charles of Longview, Texas (Judge Charles is being reappointed).

Greg Abbott, Governor

TRD-202200654