THE GOVERNOR

Appointments

Appointments for July 1, 2019

Appointed to the Family Practice Residency Advisory Committee, for a term to expire August 29, 2021, Ruth S. Chambers of Dallas, Texas (Ms. Chambers is being reappointed).

Appointed to the Board of Pilot Commissioners for Galveston County Ports, for a term to expire February 1, 2023, Charles F. Kuebler of League City, Texas (Mr. Kuebler is being reappointed).

Appointed to the Board of Pilot Commissioners for Galveston County Ports, for a term to expire February 1, 2023, Terrilyn Tarlton-Shannon of Galveston, Texas (replacing W. Bradshaw Boney of Galveston whose term expired).

Appointments for July 2, 2019

Appointed to the Texas Judicial Council, for a term to expire June 30, 2025, Jon R. Gimble of Waco, Texas (replacing Allyson N. Ho, Ph.D. of Dallas whose term expired).

Appointed to the Evergreen Underground Water Conservation District, for a term to expire February 1, 2021, Weldon G. Riggs of Floresville, Texas (replacing Jason B. Peeler of Floresville who resigned).

Appointments for July 3, 2019

Appointed to the Central Texas Regional Mobility Authority, for a term to expire February 1, 2021, Robert W. Jenkins, Jr. of Austin, Texas (replacing Ray Allen Wilkerson of Austin whose term expired).

Appointments for July 8, 2019

Appointed to the State Securities Board, for a term to expire January 20, 2023, Robert R. Belt of Houston, Texas (replacing David Alan Appleby of El Paso whose term expired).

Appointed to the State Securities Board, for a term to expire January 20, 2025, Eugene Wallace Kinney of Comfort, Texas (Mr. Kinney is being reappointed).

TRD-201902278